Tu znajdziesz niemal każdą bombkę, jaką sobie wymarzysz
Zdjęcia: Konrad Żelazowski
Świąteczna gorączka osiąga właśnie maksimum, ale są miejsca w Polsce, gdzie trwa ona cały rok. Jednym z nich jest Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie, które odwiedziliśmy podczas podróży po Podkarpaciu śladami dawnego COP (Centralnego Ośrodka Przemysłowego). Nowa Dęba była jednym z punktów na trasie, więc przy okazji zajrzeliśmy do założonego 10 lat temu muzeum.
Muzeum Bombki Choinkowej to dzieło Janusza Bilińskiego, właściciela Firmy Biliński, zajmującej się od lat produkcją ręcznie malowanych ozdób choinkowych. Pan Janusz chciał stworzyć przestrzeń, w której pokaże nie tylko produkty ze swojego zakładu, ale też ozdoby odnalezione na strychu dziadków, które obecnie wiszą na choince w staropolskim wystroju. Obok niej, w tej części muzeum znajdziemy również bożonarodzeniowe drzewka w rożnych stylach: amerykańskim, francuskim, brytyjskim i skandynawskim.
W pozostałej części placówki umieszczono tematyczne gabloty z kilkoma tysiącami eksponatów.
Bombki najstarsze, te z motywem zwierząt, bałwanków, choinek, domków, Świętego Mikołaja, ale też halloweenowe. Jest również kolekcja stylizowana na jaja Fabergé, która powstała z myślą o rynku duńskim, seria związana z dwusetną rocznicą urodzin Hansa Christiana Andersena czy nawiązująca do postaci z Alicji w Krainie Czarów. Są też bombki choinkowe dla klientów amerykańskich, do których trafia większość eksportowanych przez Firmę Biliński produktów.
W muzeum można też podejrzeć, jak bombki choinkowe powstają.
Cykl produkcyjny rozpoczyna się w dmuchalni. Rzemieślnicy kształtują tu półfabrykaty w postaci baniek, formówek lub kształtek, które następnie się srebrzy. Później ozdoby są ręcznie malowane. Choć taki proces nosi pewne znamiona seryjności, to jednak każda z bombek jest niepowtarzalna. Goście odwiedzający placówkę w grupach zorganizowanych mają też możliwość stworzenia własnych bombek podczas mini warsztatów.
W muzeum funkcjonuje sklep firmowy (dostępny również on-line), w którym możemy kupić niezwykłe i często nieoczywiste ozdoby. Moją tegoroczną choinkę ozdobi na przykład bombka w kształcie… Fiata 126p.